Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klasické, nebo extravagantní? České, nebo cizí? Vybrat jméno pro dítě je příjemnou povinností rodičů.Nepodceňte ale rozhodování. Se svým jménem bude vaše dítě žít celý život a v mnohém ho může ovlivnit.

Křestní jméno je důležitější, než si myslíte. Je to první slovo, se kterým se vaše dítě setkává, kterým ho oslovujete, kterým k němu něžně promlouváte. Křestní jméno ho pak provází celý život a nejen to - stane se nedílnou součástí jeho osobnosti. Pokud tedy jméno člověku nesedí (je příliš fádní, nebo naopak příliš excentrické) nebo je v ostrém rozporu s realitou (stokilová Jindřiška, tvrďácký Milouš), může jít o závažný problém. Tyto do očí bijící kontrasty se totiž zpravidla stávají důvodem posměšků, a to člověku opravdu nepřidá.

Vybrat to pravé jméno je kumšt. Bez nadsázky. Kromě toho, že by se mělo líbit oběma rodičům (a v ideálním případě by ho měly akceptovat i většinou hodně kritické babičky) by mělo křestní jméno vytvářet s příjmením sourodý celek co do délky, výslovnosti i pravopisu. Zkrátka: jméno by mělo hezky znít a nekomplikovat svému nositeli život.

Na rozdíl od dob nedávno minulých dnes mají rodiče ve výběru jména podstatně větší možnosti. Povoleno je takřka vše, s výjimkou úplných nesmyslů, zkomolenin, názvů věcí, a úmyslů pojmenovat všechny své syny třeba Jan. Potíže na matrice byste měli také v případě, že byste chtěli dcerku pojmenovat chlapeckým jménem a naopak. Jak tedy vybrat jméno s citem a zodpovědně?

1. Podívejte se na příjmení...

Buďte soudní. Je-li vaše příjmení ryze české (Novák) nebo nese konkrétní význam (Opička) zvažte, zda křestní jméno v kombinaci s příjmením nebude upoutávat nepřiměřenou pozornost. Věřte, že není snadné žít se jménem jako je třeba Valerián Noha, Jelena Domácí nebo Bára Divá. Zvažte také kombinace typu Jan Trojan, Jan Janeček či Petr Petránek.

Co může vám připadat jako vtip, může dítěti jednou nepříjemně zkomplikovat život. Totéž platí o recesistických nápadech zvolit při shodném příjmení i třeba shodné křestní jméno se známým politikem či jinou osobností. Umíte si představit, že svému synovi dáte do vínku jméno Václav Klaus a on z něj jednou vyroste zapřísáhlý levičák?

2. Extravagance s mírou

Obdiv k osobnostem showbyznysu je jedna věc, ale život vašeho dítěte je věc druhá, o poznání podstatnější. Exotická jména mohou dítěti výrazně ovlivnit život - kromě toho, že bude zcela jistě vybočovat z řady, bude třeba také muset vysvětlovat původ svého jména, popřípadě opravovat výslovnost a pravopis.

Navíc korunu jménu může dodat příjmení. Historky o tom, že maminka zbožňovala popovou hvězdičku Britney Spears nebo svaly Terminátora Arnolda Schwarzeneggera, se dítěti velmi rychle přejí. Jméno, které je podobně nezvyklé, se navíc může stát zdrojem posměchu a šikany, protože bude dítě odlišovat od vrstevníků víc, než je běžné. Takže Britney Vomáčkovou ani Arnolda Mrkvičku raději ne.

Někdy však dítě do svého jména takříkajíc doroste a začne si ho užívat. Někteří majitelé nezvyklých jmen přiznávají, že zvláštní jméno zní dobře ve společnosti, při pohovorech do zaměstnání a mnohdy je tím, co dokáže prolomit ledy při rozhovoru.

Bohužel, někdy ale do jména jeho nositel nedoroste a pak může nastat celkem trapná situace. Umíte si představit slečnu jménem Marylin, která je v rozporu se svojí jmenovkyní bohužel zavalitá, a ještě k tomu bruneta? Na střední škole by mohla být spolužákům pro smích, přestože za své jméno vůbec nemůže.

3. Výhody a nevýhody TOP 10

Každá doba s sebou nese určité módní vlny a vynáší na výsluní jména, kterých bychom si před pár lety skoro nevšimli. Tak je dnes velmi populární Ema, objevují se i tradiční jména jako František, Anežka apod. Mezi stálice patří Tereza, Eliška či Natálie a Jan, Jakub a Tomáš. Nevýhodou rozhodnutí pojmenovat své dítě jménem, které je právě v kurzu, bude, že se například ve třídě jednou sejde deset Terezek, což nemusí být pro dítě zrovna ideální. Na druhou stranu děti milují důvěrné a známé věci, takže naopak frekventovanost jejich jména je může uspokojovat.

4. Vyslovte to nahlas

Špatně vyslovitelné jméno může dítě frustrovat - jednak může mít s výslovností problémy samo a jednak může být nepříjemné, když ho budou druzí komolit. Takže pozor na jména typu Řehoř Řeřicha nebo Matouš Šváb.

5. Myslete na dotazníky

Pokud máte srdce na pravém místě, budete při výběru jména také myslet na 'byrokratickou' budoucnost svého dítěte. Určitě jste už mnohokrát vyplňovali složenky nebo nejrůznější dotazníky a záviděli lidem, kteří se jmenují třeba Vít Král. Neupleťte tedy bič na své vlastní dítě v podobě extra dlouhého jména. Jmenujete-li se například Kriegelsteinová nebo třeba Přichystalová, opravdu velmi dobře zvažte jména typu Kateřina, Miroslava, Jaroslava a podobně. Než se totiž dcera podepíše, může mít zbytek třídy půlku písemky za sebou.

Ve dlouhém jménu je také možné nasekat víc chyb. Děti v 1. třídě, které se dokážou bezchybně podepsat, jsou vnímány jako inteligentnější. Tak na to také myslete
.

6. Zkontrolujte iniciály

V našich zeměpisných šířkách tento problém tolik nehrozí, ale přesto: Při volbě jména pro jistotu zkontrolujte také podobu iniciál: jste-li Cikánkovi, jméno Wolfgang nebude pro vašeho syna asi to nejvhodnější...

7. Dvojčata

Narození dvojčat mnohdy svádí k tomu dát dětem jména, která si budou podobná stejně jako tvářičky dětí. A tak máme Hanu a Johanu nebo Tomáše a Lukáše. Zní to pozoruhodně, děti to ale může v budoucnu pěkně štvát. Jako by nestačilo, že jsou si podobní jako vejce vejci - i jména mají stejná a lidé je svévolně zaměňují. Chcete-li podpořit individualitu každého z dětí, dopřejte jim svébytné jméno.

8. Bude se k němu hodit?

Tuto otázku lze zodpovědět jen velmi těžko, přesto: zvažte při výběru jména i takové atributy, jako je běžná výška a váha v rodině. Aby vám ze Štěpánky nevyrostla dvoumetrová basketbalistka a z Bivoje naopak křehký střízlík milující romantickou poezii.


Jak vybrat správné jméno?
Odpovězte si na následující otázky:

  • Chceme jméno ryze české (Anna), převzaté (Iveta) nebo zcela cizí (Ruth)?
  • Půjdeme tzv. 's proudem' a zvolíme často dávané jméno? Nebo naopak popustíme uzdu fantazii a zariskujeme, že se dítě se jménem nesžije? A nebo půjdeme zlatou střední cestou?
  • Snese se vybrané jméno s příjmením?
  • Jméno a příjmení by neměly být:

-obě příliš dlouhé (Karolína Kolomazníková)
-obě příliš krátké (Jan Muk)
-rýmující se (Zdeňek Remek)
-stejné nebo podobné (Karel Karel, Vilém Vilím)
-společně těžko vyslovitelné (Jindřich Chládek)

  • Chceme, aby z našeho dítěte vyrostl spíš průbojný typ, nebo bychom ho naopak neradi viděli příliš riskovat?
  • Chceme, aby jméno našeho dítěte znamenalo něco konkrétního, nebo je nám to jedno?
  • Zkuste se inspirovat na www.krestni-jmena.cz nebo www.rodina.cz.

TOP 10 nejoblíbenějších jmen

1999 - holka / kluk
1. Tereza / Jan
2. Kateřina / Jakub
3. Michaela / Tomáš
4. Nikola / Martin
5. Kristýna / Michal
6. Veronika / Lukáš
7. Lucie / David
8. Anna / Dominik
9. Barbora / Petr
10. Adéla / Jiří

2003- holka / kluk
1. Tereza / Jakub
2. Kateřina / Jan
3. Natálie / Tomáš
4. Adéla / Martin
5. Nikola / David
6. Anna / Lukáš
7. Veronika / Ondřej
8. Eliška / Michal
9. Michaela / Daniel
10. Kristýna / Filip

2006- holka / kluk
1. Tereza / Jakub
2. Adéla / Jan
3. Kateřina / Tomáš
4. Natálie / Ondřej
5. Anna / Lukáš
6. Eliška / David
7. Karolina / Vojtěch
8. Kristýna / Adam
9. Veronika / Martin
10. Lucie / Matěj

Zákon je proti výstřelkům

V České republice máte - co se výběru jmen týká - opravdu poměrně velké pole působnosti. Neexistují žádná povolená nebo nepovolená křestní jména, zákon hlídá jen velmi extravagantní nápady. Doslova říká: "Zapsána mohou být dvě jména, která nesmí být stejná; dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.), anebo jméno, které má žijící sourozenec."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vhodné jméno k příjmení Růžička pro miminko?

(martina, 16. 2. 2018 16:59)

prosím VÁS hodilo by se křesní jméno Alexandr nebo Matyáš k příjmení Růžička?děkujipřítel není romského původu

ještě že se mě to netýká

(Štěpánka, 13. 7. 2017 16:23)

Nikdy jste nepřemýšleli, že dáte dítěti jméno po osobě, které si v životě opravdu vážíte, po někom, kdo pro Vás hodně znamená? :) Mě to příjde jako dobrý nápad, co myslíte? Celý život jsem se těšila, jak budu mít Natálii, Sophii nebo Valerii, ale nakonec jsem poznala člověka, díky kterému jde všechno stranou. Najednou mi na krásném českém a jednoduchém jméně nepříjde nic špatného. :)

Jméno pro chlapečka

(Tereza, 23. 6. 2016 10:01)

Dobrý den, před dvěma dny jsme se dozvěděli, že to bude chlapeček. Ze začátku jsem si myslela, že jméno pro kluka vyberu snáz než pro děvče, ale bohužel...
Přijmení je Voráček. Manželovi se libí Erik, já toho mám více: Štěpán, Matouš, Matěj, Jakub, Kryštof, Adam...
Jaký je váš názor, prosím?

Jaké příjmení pro kluka

(Martulka198@gmail.com, 9. 12. 2015 8:10)

Dobrý den jsem těhotná a nevím jaké jméno pro chlapečka pokud se budu jmenovat někdy Růžičkovi hod se jméno Andrej? Můžete mi napsat aspoň 3 jména který by se hodila k příjmení Růžička Děkuji rodin za 8 měsíců je to rizikove a jméno chci dát a se mi miminko narodi

Re: Jaké příjmení pro kluka

(., 12. 3. 2016 21:52)

Andrej se hodí.
Ke jménu Růžička se hodí většina jmen. Vyhněte se těm, které končí na R (Petr, Alexander).

jmena

(míša, 2. 8. 2010 14:59)

ja vubec fakt nechapu proč museli zvišit porod jako teda penize jednou se mi stalo že jsem bila u volebb a začalomi strašne kopat to miminko . ja mam manžela ale nežeknu proč protože není doma . mě jednou řekl že jsem nikdi na počitači a teda mi řekl že kdiš jsem doma na počitači tak o nem nemaaaaaaaaaaaaam vubec o něm psat . jednou mi muj manžel koupil ješte kdiž jsem nebila těhotna tak mi koupil takovou knihu ale miminko mi to už rozbilo noaco vždit je to jenom dite . tak zdravim všechni maminki a řeknu ješte mam vas moc rada tak ahoj at vas nezlobej miminka mam číslo na mobil 569321568 tak ahoj

Re: jmena

(Veronika, 28. 1. 2015 10:55)

Ostuda je Tvá gramatika.

Re: Re: jmena

(Markéta, 5. 6. 2015 19:11)

Vůbec nechápu jak tak hloupá žena, může mít dítě -,-, zlato nauč se gramatiku ;)!.
Vždyť takhle nepíše ani moje dítě, a to je ve 4 :D, ( neberte to jako vychvalováni)

pomoc o výběr jména pro miminko s příjimením Růžička

(martulka.konopcikova19@seznam.cz, 19. 10. 2014 20:12)

Dobrý den

plánujem s přítelem miminko když se budu jmenovat Příjmením Růžičková a bude to kluk jaké dát jméno?třeba ANDREJ RŮŽIČKA se mi nelíbí

jména pro děti

(Simona, 4. 8. 2013 13:58)

jména už bych měla ale chci 2 holčičí a 2 klučicí a newm jak se rozhodnout.. napiště mi na email simcatom@seznam.cz Natálie, Barbara, Tereza, Vanessa, Mariana, Anita, Liliana... Daniel, Jakub, Marek, Patrik, Michael, Sebastian, Erik

jméno,které není v matrice

(Lucie, 24. 8. 2010 18:04)

Ráda bych se zeptala,jestli jde dát dítěti jméno, které není zapsano v matrice. Ve Francii je toto jméno ale běžé. Děkuji za odpověd´

xyxyxy

(Hana Hrozná, 25. 4. 2008 23:02)

Nechápu, proč si lidé v naší zemi a v dnešní době stále nechají líbit, aby ůřady rozhodovaly za ně i v takových soukromých záležitostech, jako jaké jméno dát svému dítěti, kdy si občan může změnit jméno a kdy ne ... nechápu, proč si lidé v naší zemi a v dnešní době nechají líbit, aby je arogantní ůředník degradoval na nesvéprávná individua